Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer residential sliding window, 8mm toughened glass aluminum sliding window, mosquito net sliding window, 1+2 telescope sliding system, aluminium casement window and 35x75 aluminium window with grill.
₹ 172 / Square Feet Get Latest Price
| Height | 5 Feet |
| Door Material | Aluminium Alloy |
| Surface Finish | Finished |
| Size/Dimension | 5*5 (LxW) |
| Frame Material | aluminium |
| Color | Silver |
| Opening Pattern | Sliding |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Open Style | Sliding |
| Usage | Home, Hotel, Office |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Number of Tracks | 2 Track |
| Profile Series | Heavy Duty Series |
| Size/Dimension | 4x3 Feet (LxW) |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Frame Material | Aluminium |
| Open Style | Sliding |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Position | Exterior |
| Shape | Rectangular |
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Frame Material | aluminium |
| Open Style | Sliding |
| Color | White |
| Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 200 sq ft
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Closing Type | Self Closing |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Office |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Size | 1+2 |
| Dimension | 10 mm |
| Length | 8 inch |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
₹ 675 / sq ft Get Latest Price
| Height | 5 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 750 / Square Feet Get Latest Price
| Number of Tracks | 2 Track |
| Profile Series | Heavy Duty Series |
| Material | Aluminium |
| Frame Material | aluminium |
| Size/Dimension | 5x3 feet (LxW) |
| Open Style | Sliding |
| Usage/Application | Window |
| Color | Silver |
| Glass Thickness | 5 mm + 5mm |
Badrilal Choudhari (CEO)
Tirupati Aluminium & Fabrication
Ground Floor,Plot, No 11/5 Madhavbag,Gandhinagar, Society Bhatar
Surat - 395007, Gujarat, India